fbpx

Please edit your pending listing, add the missing Unit Count and Unit Count Type and retry.

Price Per Unit (PPU) refers to the price of an unit of the product. The definition of unit varies by product. For example, if you are selling 2 pounds of coffee for $5, a PPU of $2.50/pound will be displayed on the product detail page, as the measurement “unit” of the product is 1 lb of coffee.

Comment on this FAQ

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Fill out this field
Fill out this field
Please enter a valid email address.
You need to agree with the terms to proceed

Menu